Kserokopiarka laserowa czy atramentowa – co wybrać?

Wielu pracowników nie tylko biurowych, ale również zdalnych – szczególnie w dobie, gdy ten typ pracy zyskuje popularność – staje przed zadaniem, jakim jest zakup kserokopiarki. Na rynku znajdują się popularne klasyczne urządzenia atramentowe i laserowe, zatem przy podejmowaniu decyzji trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Jakie to czynniki…?

Spis treści

  1. Specyfikacje kserokopiarki atramentowej
  2. Jak działa kserokopiarka laserowa?
  3. Jaką kserokopiarkę wybrać?

Specyfikacje kserokopiarki atramentowej

Kserokopiarki atramentowe to urządzenia, które rozpylają mikroskopijnej wielkości kropelki atramentu bezpośrednio na papier. Ten typ jest na ogół tańszy, ale także mniejszy. Takiej kserokopiarki można używać zarówno do drukowania dokumentów tekstowych, jak i jakościowych kolorowych obrazów, zwłaszcza zdjęć. Drukarki inne niż monochromatyczne (czyli takie, które drukują jedynie w czarno-bieli) potrzebują kolorowych tuszy, których oryginalne wkłady mogą słono kosztować, a w przypadku tańszych zamienników – wydruk może tracić na jakości. Kserokopiarka atramentowa ma również charakterystyczny odgłos wydruku – w przypadku starszych modeli: dość głośny; a w porównaniu do laserówek wydruk postępuje wolniej. Nie jest to jednak żelazna zasada wśród nowoczesnych urządzeń.

Jak działa kserokopiarka laserowa?

Tak w skrócie: najpierw fotoreceptor – najczęściej w postaci rolki, zwanej bębnem – jest elektryzowany pod wpływem fotonów światła. Gdy zostanie wprawiony w ruch, drukarka zaczyna emitować drobne wiązki lasera, rozładowujące określone punkty. Na nich powstaje obraz, który utrwala się w procesie przejścia miedzy rozgrzanymi wałkami. Urządzenia laserowe są droższe od atramentowych oraz używają droższych od tuszy wkładów z tonerem, jednak na dłuższą metę okazją się bardziej ekonomiczną opcją (drukują więcej, bo „starczają” na dłużej) i zwykle większą szybkością działania. Starsze modele kserokopiarek laserowych mogą nie radzić sobie dobrze w wydrukiem wysokojakościowych zdjęć w żywych kolorach.

Pamiętaj, że w XerroPolska chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości i doradzimy Ci, który sprzęt wybrać, aby dopasować go do Twoich potrzeb; w naszej ofercie znajdziesz nowoczesne urządzenia laserowe i oryginalne tonery.

Jaką kserokopiarkę wybrać?

Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu chcemy eksploatować kserokopiarkę i co tak naprawdę chcemy drukować. Kserokopiarki i drukarki oraz droższe urządzenia wielofunkcyjne atramentowe dobrze sprawdzą się, gdy zależy nam na wysokojakościowych zdjęciach. Jednak plakaty, ulotki, broszury oraz dokumenty szybciej, ciszej i wydajniej drukować będzie kserokopiarka laserowa – najczęściej wybierana do biura. Pamiętajmy także, że diabeł tkwi w szczegółach, dlatego przed dokonaniem zakupu koniecznie trzeba zapoznać się z faktycznymi kosztami eksploatacyjnymi, czyli ceną zestawów tuszy/tonerów (oraz ile z takiego pojemnika można wydrukować stron). Dopiero znając te dane oraz określając zakres swoich potrzeb, można przystąpić do świadomego zakupu.